Gdzie się zapisać na studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa?

Bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych to doskonała propozycja dla osób cierpliwych, skrupulatnych i lubiących kontakt z ludźmi. Niezbędna jest również miłość do książek, a znajomość wielu pozycji jest ogromnym atutem. Chcesz zapisać się na studia z bibliotekoznawstwa? Podpowiemy ci, gdzie warto ukończyć ten kierunek.

O tym warto wiedzieć przed zapisaniem się na bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych

Czy wiesz, że studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa mogą trwać 2 albo 3 semestry?

  • 2 semestry (275 godzin) – studia polecane osobom z tytułem licencjata lub magistra, które chcą znaleźć zatrudnienie w bibliotece naukowej albo publicznej. Absolwenci zdobywają tytuł bibliotekarza, jednak nie mogą pracować w placówkach oświatowych.
  • 3 semestry (376 godzin) – kierunek dedykowany słuchaczom z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym, dzięki któremu można zdobyć uprawnienia potrzebne do wykonywania zawodu bibliotekarza i nauczyciela-bibliotekarza. Uzyskane kompetencje umożliwiają ubieganie się o pracę m.in. w bibliotekach w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej informacji na temat bibliotekoznawstwa znajdziesz tutaj: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/595.

Studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa – czego się nauczysz?

Program studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa różni się w zależności od tego, czy wybierzesz kierunek 2-, czy 3-semestralny. Dla zobrazowania, czego nauczysz się jako słuchacz, wzięliśmy pod lupę zagadnienia poruszane na studiach kwalifikacyjnych dla osób z przygotowaniem pedagogicznym, czyli trwających 3 semestry.

W programie znajdziesz takie przedmioty jak: podstawy wiedzy o bibliotece, opracowanie formalne i rzeczowe zbiorów, organizacja biblioteki szkolnej i pedagogicznej, literatura dla dzieci i młodzieży, rynek książki współczesnej, zarządzanie i marketing biblioteczny, metodyka pracy nauczyciela bibliotekarza, biblioterapia czy edukacja artystyczna. Oprócz zapoznawania się z teorią słuchacze realizują także praktyki.

Bibliotekoznawstwo – studia podyplomowe online. Czy to dobry wybór?

Pandemia udowodniła, że nauka z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość potrafi być równie efektywna, co udział w zajęciach stacjonarnych. Właśnie dlatego, jeżeli chcesz zapisać się na bibliotekoznawstwo, wybierz studia podyplomowe online. To kierunek prowadzony w formie e-learningu. W praktyce oznacza to otrzymanie dostępu do nowoczesnej platformy, na której możesz zapoznawać się z materiałami dydaktycznymi i rozwiązywać testy.

Zarówno bibliotekoznawstwo, jak i inne studia podyplomowe online mają wiele zalet. Zaliczamy do nich:

  • oszczędność czasu – nie musisz dojeżdżać na uczelnię,
  • oszczędność pieniędzy – nie wydajesz pieniędzy na nocleg, transport, dodatkowe materiały dydaktyczne,
  • możliwość łączenia nauki z innymi zajęciami – mowa tu o pracy, macierzyństwie, podróżach czy nawet studiowaniu innego kierunku stacjonarnie,
  • tryb nauki dopasowany do indywidualnych potrzeb – to ty decydujesz, kiedy i gdzie chcesz się uczyć, dzięki czemu możesz przerabiać materiał w dogodnym dla siebie tempie.

Jeżeli interesuje cię bibliotekoznawstwo lub inne studia podyplomowe online, to odwiedź tę stronę: https://studia-pedagogiczne.pl.