Egzamin ósmoklasisty z matematyki – jak się do niego przygotować?

Co roku uczniowie kończący szkołę podstawową z niepokojem czekają na dni egzaminów końcowych, czyli ósmoklasisty. Z pewnością największy stres związany jest z dniem egzaminu z matematyki. Tymczasem starannie opracowany plan pracy oraz dopasowanie właściwych metod nauczania może sprawić, że uczniowie klasy ósmej bez większych przeszkód uzupełnią test z matematyki, a także tym samym zniwelują egzaminacyjny stres.

Przed nauką określ cel i potrzeby edukacyjne

Zanim sięgniesz po podręcznik czy zbiór zadań, ustal, jaki cel mają twoje przygotowania do egzaminu. Być może wiążesz swoją przyszłość z matematyką, więc chcesz uzyskać jak najwyższy wynik, by dostać się do renomowanej klasy o profilu matematycznym? Z kolei wielu uczniów chce kontynuować naukę w szkole branżowej czy w klasie o profilu humanistycznym, więc zależy im jedynie na zadowalającym wyniku. Jak widzimy, nie zawsze musimy określić plan pracy ukierunkowany jedynie na najwyższe wyniki. Skoro wiemy, jaki jest nasz cel, należy zastanowić się nad metodami pracy.

Jeśli cenisz sobie naukę w zaciszu domu, nie lubisz uczyć się podczas korepetycji, a gwar klasy uniemożliwia ci rzetelną naukę, możesz uczyć się i przygotowywać samodzielnie. Wystarczy skorzystać z platformy edukacyjnej, na której znajduje się wiele rozwiązań i materiałów edukacyjnych do popularnych podręczników i ćwiczeń. Np. tego rodzaju strona https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/8/matematyka-1-zakres-podstawowy-i-rozszerzony-reforma-2019 to doskonałe miejsce, by sprawdzić wyniki własnych obliczeń, bez potrzeby konsultacji z nauczycielem czy rodzicem lub poznać kolejność wykonywania działań. Możesz nie tylko w ten sposób odrabiać pracę domową, ale np. sprawdzić wyniki zadań z popularnych repetytoriów ósmoklasisty. Uczysz się sam, w swoim tempie i tego, czego potrzebujesz.

Wielu miłośników internetowych stron edukacyjnych wybiera także gry i zabawy matematyczne, by w przyjemny i bliski sobie sposób powtarzać materiał z matematyki. Ważne jest, aby korzystać ze sprawdzonych stron, które oferują rzetelną bazę wiedzy, by uniknąć wprowadzających w błąd informacji. Co więcej, należy zwrócić uwagę na wymiar edukacyjny takich gier. Czasami ósmoklasiści nie potrafią ocenić, czy dana gra jest wciąż ucząca, czy tylko oferuje barwną szatę graficzną. Dlatego warto zapytać nauczyciela o listę stron i aplikacji, które mogą wspierać naukę i przygotowania do egzaminu.

Nie zapominajmy, że także popularne serwisy streamingowe, zarówno z filmami, jak i podcastami mogą stanowić doskonałą dawkę wiedzy, a poprzez przyjazną formę sprawić, że młody widz z chęcią będzie uczył się matematyki.

Im wcześniej, tym lepiej

W nauce nic nie działa od razu. Szczególnie, jeśli mówimy o nauce matematyki. Ten przedmiot wymaga systematyczności, wiedzy teoretycznej oraz uporządkowania. Dlatego nie można w kilka tygodni opanować tej dziedziny do perfekcji. Warto tym samym już wcześniej zaplanować swoją naukę do egzaminu.

Na stronie popularnych wydawnictw, czy dzięki uprzejmości szkolnych matematyków, możemy otrzymać przykładowe planery dla ósmoklasistów. Dzięki nim nie tylko zadbasz o systematyczną naukę, ale także dowiesz się, które umiejętności należy przyswoić do egzaminu. Tak przygotowane materiały pozwalają na rozwijanie samodyscypliny, bo wciąż monitorujemy postępy swojej nauki.

Podsumowując, określenie celów i systematyczna nauka za pomocą przyjaznych metod i form pracy, które uzupełnimy o właściwą organizację czasu uczenia się i przygotowań do matematycznego egzaminu na koniec klasy ósmej, mogą stanowić doskonały sposób na optymalne wyniki i obniżenie egzaminacyjnego stresu.