Skuteczna strategia na zmianę nawyków

Zmiana nawyków w zasadzie nie jest trudna, ale żeby przebiegła sprawnie, musimy przygotować dla siebie plan działania i się go trzymać. Możemy śmiało powiedzieć, że każdy z nas wie, co zrobić, żeby pozbyć się niezdrowych uzależnień albo nawyków, które nas denerwują, ale ostatecznie mało kto się na to decyduje. Poniżej znajdziesz skuteczną i sprawdzoną, a co najważniejsze prostą strategię na zmianę nawyków.

Wybierz nawyk, który chcesz zmienić w następnym miesiącu


Możesz mieć kilka, a nawet kilkanaście nawyków, które Cię denerwują albo czynią Cię mniej atrakcyjną w oczach innych osobą, ale lepiej nie skupiaj się na nich wszystkich na raz. Dziś wiemy, że aby zmienić albo wyeliminować stary nawyk, wystarczy Ci trzydzieści dni ciągłej pracy nad nim. Im więcej na siebie weźmiesz, tym trudniej będzie Ci wygospodarować czas w tygodniu, aby zabrać się za zadanie, które ma zbliżyć Cię do zmiany. Jeśli wybierzesz dla siebie jedną, nawet niekoniecznie dużą rzecz, to osiągniesz znacznie lepsze efekty i zminimalizujesz ryzyko powrotu do nawyku, gdy tylko skończysz nad nim pracować.

Określ, dlaczego tak łatwo przychodzi Ci dana czynność


Nasz nawyki nie biorą się z niczego. Być może palisz dlatego, że na każdej przerwie ktoś wyciąga Cię na papierosa na świeżym powietrzu albo obgryzasz paznokcie, bo kiedy się stresujesz, pojawia się u Ciebie potrzeba żucia albo gryzienia. Przyczyna sięgania po nawyk jest bardzo ważna, bo nie uda Ci się go wyeliminować, jeśli nie dowiesz się, co go u Ciebie wywołuje. Nie ma zachowań, które utrwaliły się u nas bez powodu. Wszystko, co robisz odruchowo, miało gdzieś swoje źródło albo nadal je ma. Zlokalizuj je, żeby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach będziesz musiał wyjątkowo mocno się pilnować i uważać na swoje zachowanie.

Znajdź rozwiązanie, pomagające Ci zmienić nawyk


Kiedy wiesz już, dlaczego pojawił się u Ciebie dany nawyk albo dlaczego cały czas do niego wracasz, to możesz znaleźć rozwiązanie na swój problem. Na przykład zamiast na pole wychodź na przerwę na stołówkę, a kiedy pojawia się stres, sięgaj po gumę do życia. Takie zachowania nie mają na celu zerwanie z nałogiem, ale pozbycie się nawyku i zastąpienie go czymś nowym. W czasie tych trzydziestu dni będziesz zapewne czuć dyskomfort, może nawet przyłapiesz się na tym, że szukasz specjalnie okazji, żeby do niego wrócić. Ale im większą siłą woli się wykażesz, tym dłużej będą utrzymywały się wypracowane przez Ciebie efekty.